Rozhovor s Tomášem Hülle, zakladatelem European Centre for Career Education

Nedávno jsme zahájili mini-sérii rozhovorů s našimi klienty a obchodními partnery, abychom se mohli dozvědět více o jejich úspěšných podnicích, budoucích plánech, motivaci a jejich spolupráci se společností SEDLAKOVA LEGAL. Zjistili jsme, že jejich příběhy jsou plné vzrušení, nečekaných zákrutů a vítězství, stejně jako naše vlastní. Rádi bychom se s Vámi podělili o inspirativní nápady a zásady našich klientů.

V dnešním krátkém rozhovoru nám na naše dotazy odpověděl pan Tomáš Hülle, zakladatel a jednatel společnosti European Centre for Career Education s.r.o. Tato společnost se zaměřuje na poskytování praktického vzdělávání v oblasti práva, mezinárodního obchodu a architektury, a to především formou letních studijních programů. Velkou část studentů tvoří studenti z Číny.

SEDLAKOVA LEGAL: Co Vaše společnost dělá?

TOMÁŠ HÜLLE: Věnujeme se ve spolupráci s více než 250 partnerskými firmami praktickému vzdělávání studentů těsně před dokončením vysokých škol. Současně se ale snažíme pracovat efektivně i s touto komunitou firem tak, aby z toho benefitovaly v posílení vlastního networku, obchodních značek nebo přímých byznys příležitostí. Vytváříme tak vlastně takový ekosystém vzájemně propojených přidaných hodnot.

SEDLAKOVA LEGAL: Co Vás vedlo k tomu, že jste se zaměřil na spolupráci s Čínou?

TOMÁŠ HÜLLE: Náhoda. Jsem sice vystudovaný právník a Petr Šimůnek (současný šéfredaktor Forbes ČR) mne kdysi nabíral jako novináře do Hospodářských novin a Ekonomu, ale ani v jednom případě jsem se na Čínu vůbec nezaměřoval. Když jsem tehdy před lety dostal dvě pozvánky do Číny, tak jsem o této zemi nevěděl prakticky vůbec nic a rozhodnul jsem se je přijmout, protože jsem cítil v tomto státě velkou neprozkoumanou příležitost a částečně vzrušení z něčeho nového. V té době na rozdíl od současnosti se nevedla ani žádná výrazná diskuze o Číně, jako je tomu nyní. Nyní je to téma silně politické a je to podle mne velká škoda.

SEDLAKOVA LEGAL: Co považujete v rámci svého podnikání doposud za největší úspěch?

TOMÁŠ HÜLLE: Upřímně, fantastický tým, který se mi podařilo sestavit. Na to je podle mne nejvíce pyšný každý podnikatel. Mohl bych říci expanzi do New Yorku či Dubaje, úžasná čísla, spokojenost klientů nebo naprosto ojedinělá partnerská struktura, ale mám-li být naprosto upřímný, tak je to tým, se kterým pracuji. Ten mne činí mimořádně pyšným. A to i z toho důvodu, že právě v této oblasti jsem zpětně nejvíce selhával.

SEDLAKOVA LEGAL: Je něco, co byste v rámci svého podnikání, při zpětném pohledu, udělal jinak?

TOMÁŠ HÜLLE: Spoustu věcí 🙂 Zejména by to byla ale větší opatrnost, co se týče volby lidí, se kterými úzce spolupracuji. Má osobnost by mi to ale stejně nedovolila, protože můj charakter mne nutí lidem vždy spíše důvěřovat a být proaktivním v projektech. Plnit sliby, hnát se za výsledky a nezdržovat se tím, že budu vyjednávat detailní smlouvy či prověřovat kredibilitu lidí, kteří jsou mi představeni. Naučil jsem se ale být už alespoň trochu více selektivní co se týče projektů. Před podrazy blízkých Vás ale stejně nikdy žádný právní systém neochrání a je to o citu pro situaci.

SEDLAKOVA LEGAL: Jaké plány máte do budoucna? 

TOMÁŠ HÜLLE: Nyní se primárně soustředíme na růst naší komunity firem a otevírání nových lokací. Krátkodobě tak počítáme s prvním vstupem investora do projektu a současně budeme již brzy pracovat i na online části našeho projektu. Plánů je opravdu hodně, protože máme úžasnou komunitu firem, se kterou se dá dosáhnout prakticky čehokoli. Vkládají v nás obrovskou důvěru.

SEDLAKOVA LEGAL: Co Vás ve Vašem podnikání nejvíce posunulo? 

TOMÁŠ HÜLLE: Jak jsem měl smůlu na jednu stranu na lidi, kterými jsem se obklopoval v mém blízkém okolí, tak jsem měl na druhou stranu obrovské štěstí na zkušené mentory, profesory a vůbec úspěšné osobnosti, od kterých jsem se mohl učit. Dám-li například zcela stranou zahraničí, tak lidé jakými jsou Radim Polčák nebo Petr Hajn jsou mými vzory. Jsou to lidé s nekonečným množstvím energie, kteří se nebojí být kreativní, použít nadsázku a tvořit nové věci. Současně jsem měl velké štěstí i na kredibilní zástupce firemního sektoru, které jsem s postupem času potkával a stali jsme se přáteli. A to jak v korporacích, tak i v menších firmách. Právě někdy až slepá důvěra mého okolí v mé projekty mi obrovsky pomáhá. Klíčové tak zůstává toto okolí nezklamat a dokázat plnit sliby a očekávání.

SEDLAKOVA LEGAL: Co Vás při rozvíjení podnikání pohání?

TOMÁŠ HÜLLE: To stejné, co většinu podnikatelů. Láska k produktu a k tvorbě. Tomu, kdo nikdy nepodnikal a byl vždy jen zaměstnancem, se to obtížně vysvětluje. Pro podnikatele jsou často ale peníze až ta úplně poslední motivace. Proč mít 15 domů, když žít můžete stejně jenom v jediném…… Hrozně se mi líbilo, co řekl Jan Farský (STAN) těsně před posledními volbami do PS ČR – “Když volby prohrajeme, tak půjdu opět pracovat a nemám strach z toho, že by mne nikdo nezaměstnal”. A já to cítím podobně. Peníze vždy budou, ale co je na podnikání krásné je, že dokážete vytvářet produkt, který někomu pomáhá. Někdo jej potřebuje. V tomto bych si třeba nedokázal představit, že bych měl někdy pracovat pro tabákovou firmu nebo zbrojařský sektor, kde se tvoří produkt, který podle mne naopak lidem škodí.

Let’s start our cooperation today

Contact Us